REKLAMA

Telewizja Cyfrowa

Telewizja cyfrowa jest jednym ze sposobów transmisji sygnału telewizyjnego, polegającym na przesyłaniu cyfrowego sygnału z nadajnika do indywidualnego odbiornika. Takim odbiornikiem może być dekoder naziemnej telewizji cyfrowej, bądź dekoder satelitarny. W cyfrowej telewizji stosuje się wybrany sposób kompresji obrazu i dźwięku, w zależności od sposobu transmisji sygnału (MPEG-2 lub MPEG-4). W odróżnieniu od sygnału analogowego, w telewizji cyfrowej na jednym paśmie (częstotliwości) można przesłać kilkukrotnie więcej programów (nawet szesnastokrotnie) w cyfrowej jakości.

Emisja cyfrowej telewizji opiera się o zbiór standardów nadawania, ukrytych pod skrótem DVB (Digital Video Broadcasting).

Sygnał telewizji cyfrowej może być odbierany drogą naziemną (DVB-T i DVB-T2), satelitarną (DVB-S i DVB-S2), kablową (DVB-C i DVB-C2) lub przez łącze szerokopasmowe (Internet). Dla małych urządzeń mobilnych (telefony komórkowe, palmtopy) standard transmisji telewizji cyfrowej określa się oznaczeniem DVB-H i DVB-SH.

 

REKLAMA

 

Telewizja cyfrowa i jej sposoby nadawania:

Podstawowe rodzaje telewizji cyfrowej to:

 Jak odbierasz cyfrową telewizję

Nie zawsze możesz mieć dostęp do wszystkich rodzajów cyfrowej telewizji, szczególnie gdy jesteś pozbawiony możliwości zamocowania anteny do odbioru wybranego przez Ciebie rodzaju telewizji cyfrowej.

Ta strona używa plików cookies, które są jej niezbędne do prawidłowego działania.