Rekreacyjny odbiór cyfrowej telewizji naziemnej na campingu i działce


DVB-T logoWakacje to okres sprzyjający urlopom i wyjazdom rekreacyjnym poza miejsce zamieszkania. Wydawać by się mogło, że udając się z dala od ulicznego hałasu ludzie pragną tylko jednego – błogiego odpoczynku. Wielu z nich nie zamierza jednak rezygnować z możliwości oglądania telewizji na campingu, nad jeziorem, w lesie, czy po prostu na działce. Jakie są wobec tego sposoby i możliwości odbioru DVB-T w plenerze?

Telewizja cyfrowa na działce

Działkowicze bardzo chętnie umilają swój czas, przesiadując przed grillem i/lub szklanym odbiornikiem w zaciszu bujnej zieleni, kwiatów, owoców i warzyw. Jeżeli do domku doprowadzone jest zasilanie 230V, wówczas najlepszym rozwiązaniem do odbioru DVB-T będzie zakup dekodera STB. Dlaczego? Obecnie ceny dekoderów spadły poniżej 100 zł, a pozyskanie telewizora kineskopowego nie wiąże się praktycznie z żadnym wydatkiem. To rozsądna opcja z ekonomicznego punktu widzenia. Działki bowiem bardzo często odwiedzane są przez złodziei, dla których stary telewizor nie będzie miał zbyt wiele wartości.


Przykładowy dekoder STB Globo Opticum HD T90

Kupując dekoder STB warto zwrócić uwagę, aby obsługiwał standard kodowania MPEG 4, jak i odbierał programy w jakości HD (TVP1 HD i TVP2 HD). W dalszym ciągu sprzedawcy oferują urządzenia obsługujące tylko i wyłącznie standard SD i mimo wszystko sprzedają się one całkiem dobrze. Przykładem takiego tunera jest RAVO GK-SS11, na którym nie można oglądać „Jedynki” i „Dwójki” w HD.

Do odbioru DVB-T na działce potrzebna jest również antena. Jej dobór uwarunkowany będzie przede wszystkim ukształtowaniem terenu, jak i odległością do najbliższego nadajnika telewizyjnego. Zalecany jest zakup anteny kierunkowej (np. OPTICUM GLOBO AX 1000, mającej zasięg do 70 km). W przypadku, gdy ogrody działkowe zlokalizowane są poza centrum miasta, można zastosować antenę szerokopasmową. Istnieje możliwość zastosowania także anteny pokojowej. Niektóre firmy dołączają do swoich dekoderów małe anteny, które dosyć dobrze spełniają swoją rolę w terenach odkrytych. Przykładem takiego urządzenia jest tuner Strong SRT8113, dodatkowo posiadający wbudowany modulator. Polecany jest szczególnie tym odbiornikom telewizyjnym, które wyposażone są jedynie w złącze antenowe.

Nie warto zatem pozbywać się starszego telewizora, albowiem posłużyć może jeszcze przez wiele lat na działce, a straty poniesione w przypadku jego ewentualnej kradzieży będą znikome.

Odbiór DVB-T na laptopie: mini tuner DVB-T USB

Co zrobić, jeżeli na działce, campingu bądź innym miejscu rekreacyjnym nie mamy dostępu do stałego źródła prądu? Możemy skorzystać z kilku mobilnych rozwiązań i cieszyć się z odbioru cyfrowej telewizji naziemnej w plenerze. Najprościej do tego celu wykorzystać przenośny komputer (laptop, netbook) i oglądać niektóre dostępne programy telewizyjne, emitowane na żywo w Internecie (np. TVP Info, ESKA TV). Takie rozwiązanie jednak wymaga stałego dostępu do sieci Wi-Fi, a z tym, jak wiadomo, na otwartym terenie bywa różnie. Bateria laptopa również posiada ograniczone zasoby energii elektrycznej, dlatego takie rozwiązanie nie zadowoli z pewnością miłośników wielogodzinnego spędzania czasu przed telewizorem.

Mini tunery USB do odbioru DVB-T na komputerze

W sprzedaży dostępne są również małe tunery DVB-T na USB. Przypominają swoim wyglądem pendrive’a, posiadają oprócz tego wbudowaną (bądź dołączaną z zewnątrz) niewielką antenę. Producenci tego rodzaju urządzeń dorzucają do zestawu także małego pilota. Mini tunery DVB-T USB pracują z reguły w rozdzielczości typowej dla DVD (720×576), dają możliwość odbioru programów HD i co najważniejsze, nie wymagają specjalnego oprogramowania (można wykorzystać np. Windows Media Center w Windows 7). Ponadto oglądanie cyfrowej telewizji naziemnej w taki sposób nie wiąże się z potrzebą posiadania stałego dostępu do Internetu i jest to w zasadzie najtańsza opcja (koszt rzędu kilkudziesięciu złotych), by oglądać programy DVB-T w terenie. Należy jednak liczyć się z trudnościami w odbiorze bardzo dobrej jakości sygnału naziemnej telewizji cyfrowej w terenach górzystych i zalesionych.

Telewizja cyfrowa w Smartfonie

Popularność smartfonów w ostatnich latach bije (nie tylko w Polsce) wszelkie możliwe rekordy. W zeszłym roku sprzedano ich łącznie ponad miliard. Aż trudno uwierzyć, że do tej pory nie doczekaliśmy się na rodzimym rynku konkretnego smartfona z wbudowanym tunerem DVB-T. Niebawem zadebiutuje w sklepach pierwsze takie urządzenie i nie będzie to (mimo niedawnych zapowiedzi) produkt od Plusa i Cyfrowego Polsatu. Jest nim smartfon KAZAM TV 4.5. Wewnętrzny tuner DVB-T, 4,5 calowy ekran (rozdzielczość 480×854) wraz z matrycą IPS, czterordzeniowy procesor 1,3 GHz, aparat 5 Mpx i bateria o pojemności 1800 mAh to podstawowe właściwości tej elektronicznej zabawki.

Smartfon Kazam TV 4.5 z wbudowanym tunerem DVB-T

Smartfon KAZAM TV 4.5 posiada wysuwaną antenę teleskopową, dzięki której użytkownik będzie mógł „złapać” sygnał DVB-T, niczym jak za dawnych lat słuchania analogowego radia z przenośnego odtwarzacza kaset magnetofonowych. Urządzenie dedykowane jest wszystkim miłośnikom cyfrowej telewizji, którzy chcą mieć do niej dostęp niemalże na każdym kroku. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze odbiór DVB-T w taki sposób będzie możliwy, szczególnie w terenach górzystych. Sugerowana cena detaliczna 599 zł wskazuje, że jest to najdroższa opcja oglądania naziemnej telewizji cyfrowej w sposób przenośny.

Mikro tuner DVB-T do smartfona i tableta

Oglądanie naziemnej telewizji cyfrowej jest możliwe dla posiadaczy niektórych modeli tabletów, bez potrzeby dołączania żadnej przystawki. Taką możliwość oferuje m.in. PRESTIGIO 7780, funkcjonujący nie tylko jako przenośny odbiornik DVB-T, ale także m.in. jako nawigacja. Posiada opcję dołączenia zewnętrznej anteny przy wykorzystaniu specjalnej przejściówki MMCX-IEC. Warto jednak przy tym zauważyć, że wbrew pozorom tablety z wbudowanym tunerem DVB-T nie cieszą się dużą popularnością w Polsce i podczas zakupu głównymi kryteriami wyboru jest: liczba rdzeni, dostępna pamięć, wielkość ekranu, rozdzielczość, czas pracy baterii, marka i cena.

Właściciele smartfonów z systemem Android mogą zakupić niewielką przystawkę z wysuwaną anteną, umożliwiającą odbiór naziemnej telewizji cyfrowej. To bardzo wygodna opcja, aczkolwiek również nieco kosztowna (poniżej 200 zł). Popularnym mikro tunerem DVB-T do smartfona, tableta i większości urządzeń przenośnych (wyposażonych w złącze microUSB) jest iD-AndroidTV. Niestety, nie obsługuje on rozdzielczości HD, stąd też oglądanie TVP1 HD i/lub TVP2 HD przy wykorzystaniu tego urządzenia będzie niemożliwe.

Inaczej jest w przypadku mikro tunera CTVDIGANG firmy Conceptronic. Współpracuje on bowiem z większością urządzeń przenośnych,  wyposażonych w system Android i złącze microUSB, oferując możliwość odbioru darmowych programów telewizji naziemnej, zarówno w rozdzielczości SD, jak i HD. CTVDIGANG kosztuje około 200 złotych, ale wydaje się być bardzo rozsądną opcją dla tych, którzy na ekranie swojego smartfona, czy tableta, chcą przenośnie oglądać programy DVB-T bez potrzeby posiadania stałego dostępu do Internetu.

CTVDIGANG - przystawka DVB-T do smartfonów

Jedną z wad odbioru telewizji naziemnej na smartfonie (pomijając problemy z uzyskaniem stabilnej jakości sygnału DVB-T) jest żywotność baterii danego urządzenia. Planując dłuższy wyjazd poza miejsce zamieszkania, warto zaopatrzyć się w tzw. Power Bank. Za jego pomocą doładujemy baterię w smartfonie, tablecie, a nawet odtwarzaczu MP3. Jest to nic innego, jak podręczne źródło energii – coś w rodzaju małego akumulatorka. Przykładowy model Power Bank GLOBO PWR05 o pojemności 5000 mAh pozwala na jednokrotne ładowanie tableta, dwukrotne smartfona, trzykrotne telefonu i czterokrotne odtwarzacza MP3. Inne modele, jak chociażby PQI Power Bank, mają większą pojemność i spełniają bardzo dobrze swoją rolę podczas podróży i w miejscach odciętych od stałego źródła zasilania.

Telewizor przenośny z DVB-T? Czemu nie!

Wśród użytkowników elektronicznych gadżetów nie brakuje zwolenników przenośnych rozwiązań, do których nie jest wymagany zakup dodatkowych akcesoriów. Wakacyjny pobyt na działce, campingu, nad jeziorem czy pod namiotem, może być urozmaicony dzięki przenośnemu odbiornikowi DVB-T. Są to z reguły niewielkie urządzenia, przypominające swoim kształtem tableta. Przenośne telewizory, bo o nich mowa, można ładować zarówno z sieci 230V, jak i za pomocą ładowarki samochodowej. Przykładowe urządzenie Cabletech URZ0196 z wyświetlaczem 9” (rozdzielczość 800×400) posiada w zestawie (oprócz ładowarek) małą antenę, bez której nie sposób się obejść przy mobilnym odbiorze DVB-T. Wbudowana bateria o pojemności 1600 mAh gwarantuje możliwość oglądania cyfrowej telewizji przez około 2 godziny. URZ0196 odbiera programy w jakości HD, co ucieszy w szczególności miłośników TVP1 i TVP2.

Cabletech URZ0196 - przenośny telewizor do odbioru DVB-T

Przy zakupie przenośnych telewizorów trzeba również zwracać uwagę na to, czy posiadają one wbudowany tuner DVB-T MPEG 4, obsługujący rozdzielczość HD. W sprzedaży w dalszym ciągu dostępne są nieco starsze przenośne odbiorniki (np. LCD TV MD 83688 firmy Tevion), na których odbiór darmowej naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce będzie niemożliwy. Winę za to ponosi wbudowany tuner MPEG 2, który swego czasu sprawił kłopoty niejednemu użytkownikowi nowoczesnych telewizorów LCD w momencie wyłączenia analogowego przesyłu sygnału telewizji naziemnej.

Pamiętaj! Sprzedawca ma obowiązek poinformowania Ciebie, gdy oferuje urządzenie nieprzystosowane od odbioru DVB-T na terenie naszego kraju. Kupując odbiornik w Internecie, czytaj uważnie i dokładnie kompletny opis danej oferty. Skontaktuj się z Cyfrowym Doradcą w razie wątpliwości.

Mobilna telewizja płatna Polsatu Cyfrowego

Aby zwiększyć liczbę programów dostępnych drogą naziemną, można pokusić się o wykupienie dostępu do płatnych kanałów TV Mobilna w ramach multipleksu MUX4. Oferta Polsatu Cyfrowego skierowana jest głównie do posiadaczy smartfonów, tabletów, laptopów i komputerów stacjonarnych, a odbiór poszczególnych programów jest możliwy tylko i wyłącznie za pośrednictwem specjalnego dekodera o oznaczeniu M-T 5000. TV Mobilna jest dostępna głównie w większych miastach, dlatego jej odbiór w ustronnym miejscu z dala od cywilizacji może być niemożliwy. Sprawdź orientacyjną mapę zasięgu TV Mobilna: http://www.cyfrowypolsat.pl/oferta/tv-mobilna/mapa-zasiegu-tv-mobilna.cp.

Dekoder M-T 5000 do odbioru TV Mobilna Cyfrowego Polsatu

Istnieje jak widać wiele możliwości odbioru naziemnej telewizji cyfrowej w plenerze. Wybierając się na wczasy i chcąc jednocześnie mieć dostęp do programów DVB-T w miejscu docelowym, warto sprawdzić zasięg emisji pobliskich nadajników (http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html). Należy jednak przy tym pamiętać, że nie wszędzie sygnał cyfrowej telewizji będzie dostępny nawet, jeżeli będziemy w teoretycznym zasięgu danego nadajnika. 

Mobilny i rekreacyjny odbiór DVB-T – podsumowanie:

  • Na działce nie warto inwestować w drogi sprzęt z wbudowanym tunerem DVB-T. Wystarczy telewizor kineskopowy z zewnętrznym dekoderem STB.
  • Korzystając z laptopa, bądź innego przenośnego komputera, można oglądać telewizję transmitowaną na żywo w Internecie, bądź bez utraty transferu danych przy wykorzystaniu mikro tunera DVB-T na USB i darmowego oprogramowania.
  • Posiadacze smartfonów, tabletów i innych przenośnych urządzeń z wbudowanym gniazdem microUSB mogą je wyposażyć w niewielki tuner z anteną teleskopową.
  • Na rynku wciąż dostępne są tablety z wewnętrznym tunerem DVB-T, a niebawem w sprzedaży pojawi się pierwszy w tym zakresie smartfon KAZAM TV 4.5, który będzie umożliwiał odbiór naziemnej telewizji cyfrowej bez potrzeby zakupu dodatkowych przystawek.
  • Istnieje również możliwość nabycia przenośnego telewizora, obsługującego standard DVB-T i zasilanego poprzez ładowarkę samochodową.
  • Przy większości z tych urządzeń należy jednak mieć świadomość, iż mobilny odbiór DVB-T w wielu rejonach Polski z niewielkiej anteny może być stosunkowo utrudniony, a nawet niemożliwy.