REKLAMA

Problemy z odbiorem cyfrowej telewizji naziemnej

Słaby sygnał telewizji satelitarnej nc+ lub jego brak

Pytanie od Pana Łukasza:

Mam pewien problem w okresie wiosenno-letnim ponieważ sygnał satelity zaburzany jest przez rosnące liście na kilku drzewach za blokiem. Nie mogę prosić o ich ścięcie bo i szkoda lecz właśnie teraz, kiedy kończą się moje ulubione rozgrywki piłki, a i lecą wciąż przeze mnie oglądane seriale, nie mogę ich obejrzeć ani nagrać na dekoder NC Plus. Co mogę zrobić, aby wzmocnić sygnał? Czy jest jakieś rozwiązanie z tej sytuacji, bo płacenie za usługi, których ni jak nie mogę oglądać przyprawia mnie o ból głowy. Ruszanie anteną i szukanie luki pomiędzy gałęziami nic nie daje ponieważ przy silniejszym wietrze jakość sygnału po prostu się traci i przywraca co chwilę.

Czytaj więcej: Słaby sygnał telewizji satelitarnej nc+ lub jego brak

Słaby sygnał naziemnej telewizji cyfrowej lub jego brak

Pytanie od Pani Ewy:

Od poniedziałku 23 marca mam brak sygnału TV cyfrowej. Ponowne ustawienia kanałów nie przyniosło zakładanych rezultatów. Słaby sygnał, puzzle i przerywany głos. Telewizor nowej generacji.

Czytaj więcej: Słaby sygnał naziemnej telewizji cyfrowej lub jego brak

Brak odbioru MUX1 i MUX2 z nadajnika RTCN Ślęża

Pytanie od jednego z czytelników: Mieszkam w Piławie Górnej (woj. dolnośląskie), posiadam antenę TV kierunkową 21-60 "Yaga" 19-elementów oraz telewizor Philips z wbudowanym tunerem. Po wyszukaniu kanałów naziemnej telewizji cyfrowej, został odnaleziony tylko MUX-3 w częstotliwości 506 MHz (RTCN Ślęża). Jakość sygnału wciąż się waha, ale oscyluje w granicach 80-100%. Nie podłączam wzmacniacza do sieci, gdyż to burzy jakość odbioru.

Czytaj więcej: Brak odbioru MUX1 i MUX2 z nadajnika RTCN Ślęża

Ograniczony odbiór DVB-T w Kwielicach

Pytanie od pana Leszka: Dlaczego nie mogę odbierać wszystkich programów naziemnej telewizji cyfrowej? Mieszkam w Kwielicach. Posiadam telewizor Samsung z wbudowanym tunerem MPEG4.

Odpowiedź Cyfrowego Doradcy: Najbliższy nadajnik naziemnej telewizji cyfrowej w zasięgu Kwielic jest zlokalizowany w Głogowie (TON Głogów / komin EC Widziszów). Emituje on tylko programy w ramach MUX3 (programy TVP). Prawdopodobnie to od tego nadajnika odbiera Pan sygnał DVB-T i dlatego nie może Pan oglądać pozostałych programów nadawanych cyfrowo w sposób naziemny.

Czytaj więcej: Ograniczony odbiór DVB-T w Kwielicach

Od dłuższego czasu nie odbieram naziemnie TVP1 i TVP2

TVP1 i TVP2 są nadawane na trzecim multipleksie MUX-3 naziemnej telewizji cyfrowej. Oba programy emitowane są od kilku miesięcy jedynie w wersji HD.

Wyłączenie TVP2 w wersji o standardowej rozdzielczości nastąpiło w nocy z 14 na 15 marca bieżącego roku (patrz: Nowy kanał stopklatka TV w telewizji naziemnej), natomiast TVP1 wyłączono 28 kwietnia (patrz: Nowy kanał Fokus TV w telewizji naziemnej).

Aby odbierać TVP1 HD i TVP2 HD, należy dokonać ponownego wyszukania cyfrowych kanałów. Zalecane jest ręczne usunięcie niedostępnych programów z listy (są to programy, które wyświetlają czarną planszę), bądź jej całkowite wyczyszczenie (skasowanie) przed uruchomieniem procedury wyszukiwania. Jeżeli ponowne zaprogramowanie listy kanałów nie przyniesie rezultatu, konieczne może być przywrócenie ustawień fabrycznych dekodera.

Czytaj więcej: Od dłuższego czasu nie odbieram naziemnie TVP1 i TVP2

Dlaczego po zaprogramowaniu dekodera na pierwszej pozycji mam Polsat?

Spora część dekoderów i nowoczesnych telewizorów z wbudowanym tunerem DVB-T jest wyposażona w podobne oprogramowanie. Oznacza to, że urządzenia te będą się podobnie zachowywać w przypadku ściągania kanałów naziemnej telewizji cyfrowej. Dekoder w trybie wyszukiwania automatycznego zapamiętuje programy w takiej kolejności, w jakiej zostały one przez niego wyszukane.

Czytaj więcej: Dlaczego po zaprogramowaniu dekodera na pierwszej pozycji mam Polsat?

Odbiór sygnału cyfrowego w Łodzi

Pytanie Pana Zbigniewa:

Jestem odbiorcą TV cyfrowej z Łodzi. Odbieram kilka programów, ale nie ma pierwszego, drugiego i żadnego kanału informacyjnego. Kiedy to będzie włączone?

 

Porada Cyfrowego Doradcy:

W Łodzi sygnał cyfrowy jest nadawany z dwóch nadajników http://www.cyfrowydoradca.pl/kiedy/lodzkie.html

Aby odbierać sygnał z obu nadajników należy mieć 2 anteny podłączone jak na schemacie: http://www.cyfrowydoradca.pl/poradniki/polaczenia/dwie-anteny-jeden-dekoder.html

Może też Pan poczekać na włączenie Pakietu kanałów MUX1 (w którym są kanały TVP) z nadajnika, z którego aktualnie odbiera Pan sygnał.

Dekoder nie wyszukuje programów cyfrowych - Walim G. Ostra

Pytanie Pana Roberta:

Kupiłem tuner i mam problem z odbiorem telewizji. Tuner nie znajduje ani jednej pozycji. Jestem z miejscowości Walim (województwo dolnośląskie). Mam odbiór z nadajnika z Ostrej Góry i mam tylko dwa programy, które odbieram analogowo. Proszę o pomoc, czy ta telewizja dziala juz w tych rejonach, a jesli nie, to od kiedy będzie działało?

 

Odpowiedź Cyfrowego Doradcy:

Jeżeli dekoder STB nie wyszukuje cyfrowych programów, to sprawdzamy na stronie poświęconej Twojemu województwu, czy nadajnik, z którego odbierasz sygnał, nadaje już programy cyfrowe.

 

W przypadku Pana Roberta województwo dolnośląskie http://www.cyfrowydoradca.pl/kiedy/dolnoslaskie.html

Na dole tej strony jest lista nadajników. Szukamy nadajnika z Góry Ostrej.

Lista nadajników Dolnośląskie

Nadajnik wymieniony przez Pana Roberta nie znajduje się na liście. Oznacza to, że nie jest ujęty w harmonogramie uruchamiania nadawania cyfrowego. Jest to tak zwany nadajnik doświetlający o małej mocy.

Nie można z niego odbierać programów cyfrowych i w najbliższym czasie nie będzie można. Wszystko zależy od firmy TP EMITEL - operatora Cyfrowej Telewizji Naziemnej - czy zdecyduje się na uruchomienie tego nadajnika.

Niestety, nie można w takiej sytuacji nic zrobić, jeżeli niemożliwy jest odbiór sygnału z innego nadajnika. Pozostaje odbiór Cyfrowej Telewizji Satelitarnej lub Telewizji Kablowej.

Zanikający obraz telewizji cyfrowej i mozaika

Jeżeli podczas oglądania telewizji cyfrowej zanika Ci obraz, zacina się lub pokazuje się czasami kolorowa mozaika, to oznacza, że dociera do Twojego dekodera słaby sygnał. Taka sytuacja pojawia się, gdy antena jest źle skierowana w stronę nadajnika, bądź gdy jakiś obiekt zasłania tor lotu sygnału. Również istotną rolę odgrywa właściwe podłączenie kabla do anteny.

 

Aby poprawić siłę sygnału docierającego do dekodera możesz:

  1. Dokładniej ustawić antenę. Gdy to nie przynosi rezultatów to powinieneś:
  2. Zmienić antenę na większą lub antenę z wbudowanym wzmacniaczem.
  3. Większość dekoderów DVB-T posiada opcję wzmocnienia sygnału antenowego (dodatkowe zasilenie anteny +5V). Skorzystaj z tej opcji - znajduje się ona w menu ustawień technicznych urządzenia.
  4. Pamiętaj, by antena była zamocowana wysoko i skierowana w stronę nadajnika.
  5. Sprawdź, czy końcówka kabla podłączonego do anteny nie zaśniedziała. Dotyczy to przede wszystkim starszych anten, wystawionych wiele lat na działania atmosferyczne.

 

Jeżeli nie czujesz się na siłach, aby dokładniej ustawić antenę, to powinieneś skontaktować się z profesjonalnym instalatorem.

 

Przeczytaj Poradnik Cyfrowego Doradcy o antenach.

Co zrobić, jeżeli po podłączeniu do jednej anteny dwóch telewizorów na jednym z nich obraz jednym dobry, a na drugim z zakłóceniami?

Twoje Pytanie:

Problem polega na tym, że do jednej anteny są podłączone 2 telewizory, telewizor marki Philips odbiera dobrze programy TVP1, TVP2, TVP Polonia na sygnale cyfrowym, a telewizor Samsung ma zakłócenia właśnie na  TVP1, TVP2, TVP Polonia itd. na sygnale cyfrowym. Sygnał analogowy jest odbierany bez zakłóceń. (odbiór sygnału cyfrowego kujawsko-pomorskie, Trzeciewiec, Bydgoszcz).
 
 

Odpowiedź Cyfrowego Doradcy:

Powodem tej sytuacji jest słaby sygnał docierający do jednego z telewizorów (tutaj Samsung). Sygnał może być słabszy, gdy kabel łączący telewizor z anteną jest dłuższy niż kabel łączący telewizor Philips. Nie zaleca się także rozdzielanie sygnału najprostszymi rozgałęziaczami.
 
Aby rozwiązać ten problem, należy wzmocnić sygnał. Stosuje się do tego celu wzmacniacz antenowy http://allegro.pl/sprzet-naziemny-wzmacniacze-49146

 

Nie odbieram programów TVP z pakietu kanałów MUX3

Pakiet Kanałów MUX3 jest nadawany jako testowy. W przyszłości kanały z TVP z tego multipleksu będą przeniesione do pakietu kanałów MUX1.

Kanały dostępne w poszczególnych pakietach opisane są na stronie http://www.cyfrowydoradca.pl/koszty/pakiety-kanalow.html

 

Zasięg pakietu kanałów MUX3 jest kilkukrotnie mniejszy niż pakietu kanałów MUX2.

Jeżeli odbierasz MUX2, a nie odbierasz MUX3 (mimo, że jesteś w jego zasięgu) to powinieneś dokładniej ustawić antenę lub zmienić ją na lepszą ze wzmacniaczem.

Czasami jednak lepiej poczekać na uruchomienie MUX1, aby nie wydawać niepotrzebnie pieniędzy.

 

W związku z tym, że emisja MUX3 jest testowa, to zachodzą zmiany w mocy nadawania, wysokości zawieszenia anteny, kierunku anteny nadajnika.

Operator nadajnika sprawdzając nowe ustawienia, dostosowuje je do warunków w okolicy, aby uzyskać jak najlepsze parametry nadawcze dla przyszłych transmisji cyfrowych w nowym multipleksach.

 

W związku z tymi pracami zasięg Pakietu kanałów MUX3 ulega zmianom. Docelowo zmiany te będą trwały do momentu, kiedy to Pakiet Kanałów MUX3 zostanie zastąpiony przez Pakiet Kanałów MUX1.

 

Dane zmian nadawania DVB-T opracowane na podstawie materiałów udostępnionych prze TP Emitel.

Podczas deszczu lub śniegu zanika mi obraz. Co zrobić?

Jeżeli podczas padania deszczu lub śniegu obraz cyfrowej telewizji naziemnej zatrzymuje się lub zanika, to oznacza że odbierasz zbyt słaby sygnał.

Aby poprawić jakość i siłę odbieranego sygnału powinieneś dokładniej ustawić antenę. Jeżeli regulacja ustawiania antenie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, to powinieneś zmienić antenę na większą lub zamontować wzmacniacz antenowy. Sprawdź także miejsce, w którym kabel antenowy podłączony jest do anteny. Bywają sytuację, w których zaśniedziałe styki powodują zakłócenie odbieranego sygnału.

Wisła Skrzyczne problem z odbiorem MUX3

Dlaczego utraciłem możliwość odbierania Pakietu kanałów MUX3 z nadajnika na Skrzycznem?

 

Pakiet kanałów MUX3 jest nadawany jako testowy. W przyszłości kanały z TVP z tego multipleksu będą przeniesione do pakietu kanałów MUX1.

Kanały dostępne w poszczególnych pakietach opisane są na stronie http://www.cyfrowydoradca.pl/koszty/pakiety-kanalow.html

 

W związku z tym, że po wymianie systemu antenowego emisja jest testowa, to zachodzą zmiany w mocy nadawania, wysokości zawieszenia anteny, kierunku anteny nadajnika.

Operator nadajnika sprawdzając nowe ustawienia, dostosowuje je do warunków w okolicy, aby uzyskać jak najlepsze parametry nadawcze dla przyszłych transmisji cyfrowych w nowym multipleksach.

 

W związku z tymi pracami zasięg pakietu kanałów MUX3 ulega zmianom. Docelowo zmiany te będą trwały do 14 grudnia 2011 roku, kiedy to pakiet kanałów MUX3 zostanie zastąpiony przez pakiet kanałów MUX1.

 

Dane zmian nadawania DVB-T opracowane na podstawie materiałów udostępnionych prze TP Emitel.

Iława Kisielice odbiór MUX3

Dlaczego utraciłem możliwość odbierania Pakietu kanałów MUX3 z Iława Kisielice?

 

Pakiet kanałów MUX3 jest nadawany jako testowy. W przyszłości kanały z TVP z tego multipleksu będą przeniesione do pakietu kanałów MUX1.

Kanały dostępne w poszczególnych pakietach opisane są na stronie http://www.cyfrowydoradca.pl/koszty/pakiety-kanalow.html

 

W związku z tym, że emisja jest testowa, to zachodzą zmiany w mocy nadawania, wysokości zawieszenia anteny, kierunku anteny.

Oto lista ostatnich zmian:

  • 2011.08.04: Kanał  46 - MUX-3 (Iława - Kisielice): Zmiana mocy nadawania z ERP z 100 kW na 5 kW. Oznacza to zmniejszenie zasięgu o około połowę.
  • 2010.03.24: Kanał  46 - MUX-3 (Iława - Kisielice): Ustalono moc nadawania na ERP 100 kW, polaryzację na H (pionową).

 

Zmniejszenie mocy z dnia 2011-08-04 jest powodem tego, że wielu odbiorców utraciło możliwość odbierania pakietu kanałów MUX3 Cyfrowej Telewizji Naziemnej na swojej dotychczasowej antenie.

 

Dane zmian nadawania DVB-T opracowane na podstawie materiałów dostępnych w serwisie Radio Polska.
REKLAMA

Ta strona używa plików cookies, które są jej niezbędne do prawidłowego działania.