Jaką kupić antenę z wbudowanym filtrem LTE?

Zakup nowej anteny z wbudowanym filtrem LTE to wygodna opcja dla tych, którzy od dawna z różnych powodów planowali wymianę anteny. Nie trzeba wówczas dokonywać modyfikacji w dotychczasowym okablowaniu, ani montować między anteną a dekoderem lub telewizorem osobnego filtru LTE. Przy zakupie takiej anteny jednak należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów.

 

Antena do odbioru DVB-T bez zakłóceń powinna:

  • mieć wbudowany filtr LTE,
  • obsługiwać pasmo częstotliwości VHF: 40 - 230 MHz,
  • obsługiwać pasmo częstotliwości UHF: 470 - 790 MHz.

Dlaczego należy szukać anteny odbierającej na paśmie częstotliwości VHF?

Na dzień dzisiejszy zakup anteny przeznaczonej do odbioru sygnału w dolnym paśmie częstotliwości VHF (do 230 MHz) wydaje się być zbędne. Trwają jednak prace nad uruchomieniem ósmego multipeksu naziemnej telewizji cyfrowej MUX8. Gdy wszystko w tym zakresie zostanie zrealizowane pomyślnie, MUX8 będzie emitowany właśnie na paśmie VHF. Dawniej na tym samym paśmie nadawany był głównie analogowy sygnał pierwszego programu Telewizji Polskiej. Emisja MUX8 będzie odbywała się w przedziale 174-230 MHz (od 6 do 12 kanału). Już teraz warto zaopatrzyć się w antenę, która odbiera sygnał na paśmie VHF. Nie wszystkie anteny (szczególnie kierunkowe, dedykowane pasmu UHF), poradzą sobie z prawidłowym odbiorem sygnału nowego multipleksu telewizji naziemnej.

Jaką wybrać antenę?

Na rynku dostępne są już anteny, które spełniają powyższe zalecenia. Przykładem takiej anteny jest DIGITENNE TT2 firmy TechniSat. Zawiera ona wbudowany filtr LTE, obsługuje pasmo częstotliwości UHF i VHF oraz dodatkowo radiowe pasmo FM (87,5 - 108 MHz). Wbudowany wzmacniacz pozwala na regulację wzmocnienia w zakresie 3-6 dB. Jest to antena pokojowa, polecana mieszkańcom dużych miast, gdzie nie występują żadne dodatkowe przeszkody w odbiorze sygnału DVB-T.

Antena DVB-T LTE VHF+UHF+FM Digitenne TT2 firmy TechniSat.

Zdjęcie 1. Wewnętrzna antena DVB-T Digitenne TT2 z filtrem LTE, obsługująca pasmo VHF/UHF/FM i z wbudowanym wzmacniaczem.

 

Przykładem zewnętrznej anteny z filtrem LTE, obsługującej pasma częstotliwości VHF i UHF, jest Maximum DA 6100. To aktywna antena ze wzmacniaczem w obudowie odpornej na promieniowanie UV i wilgoć.

Antena DVB-T LTE VHF+UHF+FM Maximum DA 6100.

Zdjęcie 2. Zewnętrzna antena DVB-T Maximum DA 6100 z filtrem LTE, obsługująca pasmo VHF/UHF i z wbudowanym wzmacniaczem.

W najbliższych miesiącach spodziewany jest wzrost zainteresowania produkcją i dystrybucją nowoczesnych anten z wbudowanym filtrem LTE, obsługujących pasma częstotliwości VHF i UHF. Obecnie na rynku można znaleźć wiele anten, które obok filtra LTE, są przeznaczone tylko i wyłącznie do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej z pasma UHF.

Czy stara antena odbierze sygnał z MUX8 bez zakłóceń od LTE?

Tak, pod warunkiem, że dawniej odbiór telewizji analogowej w danej lokalizacji przebiegał bez zakłóceń. Jednakże stosowanie starszych anten ze wzmacniaczem może stać się problematyczne w kontekście możliwych zakłóceń od LTE. Anteny szerokopasmowe bowiem "zbierają" sygnał z wielu kanałów częstotliwości, w tym z pasma 800 MHz. Wykorzystanie wzmacniacza spowoduje, że zakłócony przez LTE sygnał DVB-T zostanie wzmocniony, co zwiększy zakres zniekształceń widocznych na ekranie (bądź nastąpi całkowita utrata sygnału naziemnej telewizji cyfrowej). Wówczas należy zastosować filtr LTE lub dokonać zakupu nowej anteny.

 

PAMIĘTAJ! Przy zakupie nowej anteny do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej nie pozwól, aby sprzedawca sprzedał Tobie antenę, która nie obsługuje pasma VHF, jak i nie posiada wbudowanego filtru LTE.

 

Przeczytaj poradnik: Jak zainstalować filtr LTE?

Ta strona używa plików cookies, które są jej niezbędne do prawidłowego działania.