Tablet: Czy 8 GB to wystarczająca dla mnie ilość miejsca?

Tablet Globo GL8000 QuadTego rodzaju pytanie może dosyć często pojawiać się ze strony początkującego właściciela tableta bądź też osoby, która w niedalekiej przyszłości chciałaby nabyć owe magiczne urządzenie. Jednoznacznej odpowiedzi w tym zakresie niestety nikt nie będzie w stanie mógł sformułować. Wynika to z faktu, iż przede wszystkim zapotrzebowanie na pamięć flash w tablecie jest kwestią indywidualnego przeznaczenia tegoż urządzenia.

 

 

REKLAMA


Nie łudźmy się, że niewielkie pudełeczko z dotykowym ekranem całkowicie zastąpi nam komputer stacjonarny bądź przenośny. Tablet ma służyć przede wszystkim odbieraniu informacji, a nie aktywnemu tworzeniu różnego rodzaju treści. Niemniej warto zastanowić się, do jakich celów zamierzamy nabyć to urządzenie.


8 gigabajtów pamięci będzie z pewnością wystarczające dla mało wymagających użytkowników. Przeglądanie stron internetowych, korzystanie z portali społecznościowych, umilanie czasu przy pomocy gier, czy ciekawych aplikacji, czytanie e-booków, korzystanie z nawigacji, a nawet tworzenie dokumentów tekstowych, nie powinno stanowić w tym wypadku żadnego problemu. Należy jednak pamiętać, iż dla poprawy wydajności działania tableta, warto pozostawiać około 10% wolnego obszaru pamięci, w przeciwnym wypadku jej zapełnienie może objawiać się nieco wolniejszym działaniem urządzenia.


Mając do dyspozycji 8 GB pamięci, można ją stosunkowo szybko zapełnić, chociażby muzyką (w przybliżeniu 1400 plików w dobrej jakości) czy filmami bądź zdjęciami. Ściągnięcie kilku-kilkunastu gier i aplikacji również może „zrobić swoje”. Przy wykorzystywaniu tableta do różnorodnych czynności zawodowych (np. projektowanie grafiki) należy mieć świadomość, iż w niektórych przypadkach dostępna pamięć może być niewystarczająca. Na szczęście ograniczenie do 8 GB nie powinno stanowić żadnego przeciwwskazania do zakupu danego produktu. Tablety bowiem można swobodnie wzbogacać o dodatkową pamięć zewnętrzną pod postacią karty pamięci o pojemności aż do 64 GB.


Reasumując: 8 GB dla zwykłego użytkownika będzie wystarczającym obszarem pamięci, który z powodzeniem spożytkuje na swoje potrzeby. Nie należy obawiać się szybkiego jej zapełnienia, a niejako narzucone z góry przez producenta ograniczenia w tym zakresie mogą jedynie przyczynić się do bardziej kreatywnego zagospodarowania wolnej przestrzeni w pamięci flash, bez potrzeby przechowywania zbędnych plików w tablecie. Jednakże gdy mamy możliwość zakupu tableta z większą ilością pamięci, nie wahajmy się tego zrobić. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że pamięć to nie jedyny parametr, na który trzeba zwracać uwagę przy zakupie tego rodzaju urządzenia.

Ta strona używa plików cookies, które są jej niezbędne do prawidłowego działania.