Brak odbioru MUX1 i MUX2 z nadajnika RTCN Ślęża


Pytanie od jednego z czytelników: Mieszkam w Piławie Górnej (woj. dolnośląskie), posiadam antenę TV kierunkową 21-60 „Yaga” 19-elementów oraz telewizor Philips z wbudowanym tunerem. Po wyszukaniu kanałów naziemnej telewizji cyfrowej, został odnaleziony tylko MUX-3 w częstotliwości 506 MHz (RTCN Ślęża). Jakość sygnału wciąż się waha, ale oscyluje w granicach 80-100%. Nie podłączam wzmacniacza do sieci, gdyż to burzy jakość odbioru.

Niestety, nie odbieram w ogóle kanałów z MUX-1 (746 MHz) i MUX-2 (770 MHz) – jakość sygnału na tych częstotliwościach wynosi 0%. Sąsiedzi odbierają te multipleksy, mimo iż mają stare anteny szerokopasmowe. Co może być przyczyną?


Odpowiedź Cyfrowego Doradcy: Przyczyną braku odbioru MUX1 i MUX2 w Pana miejscu zamieszkania może być źle ustawiona antena. Sygnał DVB-T powinien bez większych problemów docierać do Piławy Górnej z nadajnika RTCN Ślęża. Zresztą potwierdził to Pan pisząc, że Pańscy sąsiedzi odbierają wszystkie trzy multipleksy naziemnej telewizji cyfrowej.

Antena szerokopasmowa tym się różni od anteny kierunkowej, że nie musi być precyzyjnie ustawiona w kierunku nadajnika, by mogła „zbierać” sygnał telewizyjny. Z kolei antena kierunkowa zadziała prawidłowo, gdy ustawimy ją we właściwym kierunku, mając na uwadze również fakt, by nic nie stanęło na jej przeszkodzie (np. duże drzewo, wysoki budynek itd.). Do anten kierunkowych z reguły nie wykorzystuje się zewnętrznych wzmacniaczy. Można sygnał wzmocnić bezpośrednio z dekodera STB, większość z nich posiada taką funkcję. Być może odbiera Pan sygnał MUX3 z innego nadajnika, a antena jest ustawiona w przeciwnym kierunku, bardziej w stronę Nowej Rudy bądź miejscowości Słupiec. Są tam zlokalizowane dwie Telewizyjne Stacje Retransmisyjne: TSR Nowa Ruda / g. Krępiec i TSR Słupiec / góra Kościelec. Również w powiecie wałbrzyskim znajduje się kilka nadajników (np. TSR Walim / góra Ostra). Wszystkie emitują tylko i wyłącznie sygnał MUX3 na tej samej częstotliwości (506 MHz), co nadajnik RTCN Ślęża. Proszę zatem nie sugerować się częstotliwością, a w pierwszej kolejności ustalić, czy antena skierowana jest we właściwym kierunku oraz czy nic nie stoi na jej przeszkodzie. Dodatkowo warto ustalić, czy antena nie jest umocowana zbyt nisko oraz czy elementy stykowe kabla nie zaśniedziały. Gdy kabel antenowy jest wysłużony, warto go zastąpić nowym. Najważniejszą rolę odgrywać będzie jednak właściwe skierowanie anteny w stronę nadajnika RTCN Ślęża. Odsyłamy do naszego poradnika dotyczącego ustawiania anteny: