REKLAMA

Pytanie od Pani Joanny: Posiadam dwa dekodery GLOBO OPTICUM Dekoder STB oraz antenę GL1000 i moje pytanie brzmi następująco: jak edytować numer kanału? Nie chodzi mi o kolejność, tylko o zmianę numeru.

Odpowiedź Cyfrowego Doradcy: Numeracja kanałów odpowiada ich kolejności na liście kanałów. Oznacza to, ze kanał o numerze 1 zawsze będzie na pierwszym miejscu. Istnieje jednak możliwość posiadania "nieregularnej" listy kanałów. Służy do tego funkcja LCN.

 

REKLAMA

 

LCN (Logical Channel Descriptor) umożliwia zaprogramowanie listy kanałów według kolejności ustalonej przez nadawcę. W Polsce deskryptor LCN nadaje priorytet programom TVP1 HD i TVP2 HD. Programując listę kanałów w dekoderze z włączoną opcją wyświetlania LCN uzyska się nieregularną numerację poszczególnych programów (najczęściej z luką pomiędzy numerami 19-28).

W dekoderze Globo Opticum STB HD N1, w menu głównym, podmenu Instalacja, należy wybrać opcję Ustawienia skanowania, a następnie wyłączyć pierwszą na liście opcję "Sortowanie wg nadajnika". W późniejszych modelach dekodera Opticum STB (HD N2 i HD N3) należy wyłączyć opcję "Wyświetl LCN". Po ponownym przeskanowaniu pasma dekoder zaprogramuje listę programów w kolejności od nr 1 wzwyż.

W przypadku problemów z właściwym zaprogramowaniem listy kanałów, zalecane jest przywrócenie ustawień fabrycznych dekodera (podmenu Różne), albowiem dekodery z rodziny Opticum posiadają fabrycznie ustawione parametry z wyłączoną opcją LCN, dzięki którym wyszukanie programów telewizji naziemnej jest stosunkowo bezproblemowe.

Ta strona używa plików cookies, które są jej niezbędne do prawidłowego działania.